به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرروز موضوع :جایگاه ” فردگرایی” در اصلاحات و تاثیر آن در انتخابات اخیر در بویراحمد و دنا در فضای مجازی توسط نیروهای حامی این جریان به چالش کشیده شد.
گفتگوی پیرامون این موضوع در پایین منتشر شده است.
مقدمه
اصلاح طلبان بویراحمد و دنا در انتخابات اخیر، فرصت بازیابی و شکفتن داشت، اما در تله ای به نام ” خودخواهی و تکروی ” گرفتار شد. روح اصلاح طلبان در این واقعه ی تلخ آزار دیده است.جوانان اصلاح طلب اما به نظر می رسد که تا سالها از این دام و خودخواهی اقای موسوی رنجورند و به زعم خودشان این گناه، نابخشودنی است.اکنون جوانان اصلاح طلب استان به تکاپو افتاده اند و با تشکیل گروه های مجازی و ارسال مطالب نیشدار به رسانه های استان، استاندار و مدیران و نسل اول اصلاحات که با خرد جمعی همراه نشدند را هدف حمله های خود قرار داده اند.
اولین رویارویی جوانان اصلاح طلب و بزرگان در فضای مجازی، بین سید رضا عسکری از نسل اول و روح اله درخشی از نسل جوان اصلاحات، در مناظره ای جنجالی رخ داد که باز نام سید باقر موسوی به عنوان بانی شکست اصلاح طلبان مطرح شد و حتی محافظه کاری و احتیاط های سید رضا عسکری در این مناظره نتوانست مانع افشاگری جوانان شود و درخشی بی هیچ ملاحظه ای به تکروی ها و خیانت های پشت پرده تاخت و در مطالب خود حساب منفعت طلبان را از اصلاح طلبان جدا کرد تا پیامی محکم را به نسل اول مخابره کند که:
جوانان در مورد تفکر خود و بقای اصلاحات از هیچ کوششی دریغ نمی کنند و هرکسی در مقابل اصلاحات بایستد با اعتراض جوانان روبروست.

سید رضا عسکری:

فرد گرایی نوعی رفتار مبتنی بر عدم اعتماد به نفس و غیره جمعی است که فرد ازخود نشان می‌دهد، افراد فردگرا یا بر اساس منافع و مصالح شخصی تصمیم میگیرند ویا با اتکا به قدرت یا شخص قدرتمند دیگر تصمیم گیری میکنند.
حکومت های توتالیتر و اقتدارگرا بیشتر میل دارند جامعه فردگرا باشد بنابراین با این نوع رفتار افراد جامعه احزاب و نهاد های مدنی کمتر شکل می‌گیرند واین یعنی فاصله با دموکراسی و توسعه سیاسی و اجتماعی، والبته همان چیزی که توتالیتاریسم میخواهد.

سید رضا عسکری:

فردگرایی در جامعه ای که تمرکز قدرت دارد وافراد جامعه تابع تصمیمات و قوانین حاکمیت اند باعث میشود که هیچ گروه یا مجموعه ای با حاکمیت و قدرت مخالفت نکند یعنی در واقع توان مخالفت با حکومت نداشته باشد،
این نوع رفتار دریک مجموعه غیرمتشکل نیز بیشتر اتفاق می‌افتد.
طبیعی است تازمانی که احزاب قوی و متشکل از اصلاح طلبان تشکیل نشود فردگرایی در این طیف به صورت گسترده اتفاق خواهد افتاد،معتقدم یکی از مشکلات اصلاح طلبان استان ما فردگرایی است، هم بخش زیادی از اصلاح طلبان آدم افراد هستند وهم بخش اعظم اصلاح طلبان تابع رای اکثریت و عقل جمعی نیستند.

روح الله درخشی:

بحث فردگرایی در فلسفه سیاسی با توجه به معنای کلمه، با آنچه ما در عمل، در جهان سوم و در شهرهای کوچک با آن روبرو هستیم کاملا متفاوت است.بنده دوست دارم امشب فارغ از بحث علمی فرد گرایی که به تعبیر ما، همان تک روی است، به واقعیت ها و آثار تک روی ها در طیف اصلاحات بپردازیم. چون آنچه از سال ۷۶ تاکنون این تفکر را به حاشیه برده و از حالت جمعی خارج کرده است همین تک روی است.ما حتی در بحث احزاب هم تک روی داشتیم و این نمی تواند بهانه ای باشد برای فرار به جلو که تقصیر را به گردن حاکمیت بیندازیم.مثلا اولین تک روی در حوزه احزاب، دبیرکلی برادر رهبر اصلاحات بر جبهه اصلاحات بود. یا در قضیه انتخابات ۸۴، تک روی همین دوستان باعث شکاف و شکست اصلاحات شد.پس اینکه ما بگوییم که مطلقاحکومت مقصر است، مطلقا اشتباه است چون حداقل حکومت، در کنش های درون گروهی اصلاحات نسبتا دخالتی نداشت.

روح اله درخشی :

جناب عسکری،بحث فردگرایی لزوما به معنای استیلای یک فرد بر یک تفکر نیست بلکه گاهی چند نفر با یک نظر مشابه می توانند تکروی کنند که این مورد در استان ما بوده و است. با این حال سوال ما از نسل اول من جمله جنابعالی این است که تا چه اندازه در گسترش و پرورش فردگرایی در استان دخیل بوده اید؟

سید رضا عسکری:

ببخشید حالا دریافت کردم؛ جناب درخشی درست میفرمایند، تکروی هم فردگرایی تعریف می شود، ولی تکروی در طول سالیان زیادی در جامعه ما ترویج شده خصوصا در کارکرد های سیاسی، بنده و همفکرانم هم تلاش زیادی در یک و نیم دهه گذشته در جهت رفع این مشکل کرده ایم،
تشکیلات اصلاح طلبان در استان هم یکی از برنامه های اولویت دارش در حال حاضر توسعه احزاب و نهاد های مدنی است، با هدف نهادینه کردن کار جمعی.
البته نسل جدید که متعلق به آقای درخشی است باید بیشتر به این فرآیند کمک کنه تا ما با خیال راحت میدان را به نفع این نسل ترک کنیم.

روح الله درخشی:

به نظر می رسد اصلا این دو کلمه ی « بنده و همفکرانم » ناشی از یک جزیره سازی ی جداست. مگر ما و بقیه اصلاح طلبان همفکران شما نیستیم؟
کما اینکه برخی از دوستان نشان دادند که تافته جدا بافته هستند. لطفا در بحث معطوف به عمل اصلاح طلبانه، بفرمایید که خروجی شما و همفکران چه بوده تا الان؟
ما در سه انتخابات پیاپی از انتخابات هفتم به بعد نیروی اصلاح طلب نداشتیم.اگر شما و همفکران دستور خروج از تکروی و بسط تکثر در امر اصلاحات داشتید پس چرا بعد از دوازده سال ما هنوز دچار تکروی ها بودیم.
اکر تکروی نبود چرا در انتخابات هفتم تمام پتانسیل های اصلاحات ثبت نام کردند و به خرد جمعی نرسیدند؟
فرمودید که در میان اصلاح طلبان ،برخی ها آدم دیگران هستند.مشکل بروز فردگرایی، همین آدم سازی و چاکر پروری است. کما اینکه خیلی از کسانی که شما وارد احزاب اصلاحات کردید و تا دیروز ثناگو بودند،در بحث خروجی مجمع ، علیه شما شدند و نشان دادند که امر آدم تراشی با آدم سازی دو مقوله ی متفاوت است. اما علاوه بر آن ،آنچه در انتخابات های هفتم به بعد باعث شکست اصلاحات در بویراحمد و دنا شد بحث تکروی افسار گسیخته بود. در این انتخابات که تکروی به حدی زیاد بود که آقای موسوی اصلا ارزشی برای مجمع و حزب و … قائل نشد. پس نمی توانید مدعی باشید که احزاب در استان ما تاثیری بر روند توسعه اصلاحات و توسعه ی افراد داشت.بالاخره اقای موسوی خود عضو حزب اراده ملت هستند و معلوم است که عضویت در حزب برای برخی ها ، تکفیر ذات تکروی آنان است نه ایمان به مسئله ی حزبی و خرد جمعی.

روح اله در خشی:

الان ما نسل جوان، بر تلی از خرابه های گذشته نشسته ایمْ به نظر می رسد که باید ازنو خانه ای بسازیم.بحث تکروی دوستان ما از قبل بوده اما گناه شما به عنوان دبیر یک حزب قدرتمند در استان، این بود که باز به این دوستان اعتماد کردید و جوانان را با اطمینان در این مسیر هدایت کردید اما الان ما متوجه شدیم که کار اصلاحات در استان ما از اساس خراب است و آنچه باعث شکست چند ساله ی ما شده تزلزل از درون است نه فقط مانعی به نام شورای نگهبان و یا خودسرها و پایداری ها.

سید رضا عسکری:

فکر کنم آقای درخشی برداشت درستی از همفکران نداشتند، منظورم همان همسالان بود که ایشان اشاره داشتند،محدودیتی هم برای دوستان ایجاد نکردیم، از هر فرد و گروهی استقبال شد برای کمک به توسعه احزاب و نهاد های مدنی، درمورد انتخابات ها هم داستان مفصل است، اصلاح طلبان خصوصا احزاب در سه انتخابات مجلس گذشته برنامه ملی داشتند که ما در استان هم در همان چارچوب کشوری قدم برداشتیم که در صورت کفایت وقتی که گروه دارد به هرسه انتخابات خواهیم پرداخت.
در خدمت جوانان بوده و هستیم، ولی باید تجربیات زیادی کسب کنند ومیدان را از نسل ما تحویل بگیرند، نسل ما انقلاب را در کارنامه خود دارد، نسل دوم (جوانان فعلی )ببینیم چکار میکنند.

روح الله درخشی:

متاسفانه این اشکال به خود شما هم وارد است.به هرحال تکروی در اصلاحات حاصل عملکرد شما نسل اول است. نه در گذشته و نه در انتخابات اخیر این تکروی فقط مربوط به یک نفر تنها نیست.شما بفر مایید که حاصل کار نسل اول چیست و تکروی به عنوان یکی از مشکلات اصلاحات استان را چطور توجیه میکنید؟
در هر حال این تکروی در انتخابات اخیر به بدترین وجه خود را نشان داد و اقای موسوی حاصل پرستش نسنجیده ای بود که نسل اول بنا نهادند.شما تا چند روز قبل از رای مجمع در یک مصاحبه ای که وظیفه ی سخنگوی شورای اصلاحات بود گفتید که گزینه ی اول و آخر ما اقای موسوی است. ما چه کسانی بودند؟ آیا اصلاحات فقط شورا بود؟ بعد هم قهرمان شما اولین تیپا را به میز سید رضا عسکری زد.سوال این است: ایا شما می پذیرید که حداقل در جریان این تکروی ناشیانه، مقصر اول هستید؟

سید رضا عسکری:

ابتدا اعلام کنم که نسل اول بنده را به عنوان نماینده این نسل به گروه راه روشن نفرستاده و بنده هم یک اصلاح طلب هستم یعنی به دنبال اصلاح وضع موجود هستم که بخشی از اصلاحات مورد نظر بنده رفتارها و عملکرد های نسل اول انقلاب است.

روح الله درخشی:

جناب عسکری عزیز، تلاش شما در اصلاحات ستودنی است.هزینه هایی که مظلومانه دادید ستودنی است اما باید بپذیرید که اشتباهات زیادی داشتید.الان نه به عنوان یک رقیب بلکه به عنوان دوست شما باید جامعه را روشن کنیم که شما عافیت طلب نبودید و به پای اصلاحات ایستادید و دیگران را که شما محترم شمردید اینگونه به زحمات شما و اصلاح طلبان و جوانان اصلاح طلب پشت کردند.

سید رضا عسکری:
اجازه بدید در مورد رفتار و عملکرد آقای موسوی در انتخابات اخیر بنده زیاد ورود نکنم، ما هم عملکرد و موضع ایشان را تایید نکرده و معتقدیم یک خطای سیاسی بود، ایشان باید از کاندیدای لیست امید حمایت میکرد همان طور که آقای خاتمی بدون اینکه کاندیداها را از نزدیک بشناسد این کار را کرد، ما هم هر مصاحبه یا موضعی داشته ایم تحلیل پشت آن بوده، آن مصاحبه‌ای که اشاره کردید هم از نظر شکلی و هم از نظر تحلیلی درست بود و خلاصه اینکه هدف آن کمک به تایید صلاحیت موسوی بود. بنده هم به عنوان رئیس مجمع، مورد سوال خبرنگار قرار گرفتم اما در انتشار خبر عنوان دبیر شورای استان را تیتر زده بود.

روح الله درخشی:

برآیند اشتباه مبتنی بر تکروی در انتخابات اخیر، باعث استحاله جوانان اصلاحات شد. نسلی که پشت سر شما قرار داشت الان درمانده اند و تا چهار سال دیگر باید صبر کنند که فضا به چه سمتی پیش می رود. اقای موسوی تکمیل کننده ی فتنه ی زارعی برای استحاله ی جریان اصلاحات بود. کسی که زارعی از وی به عنوان ” دوست وفادار ” خود یاد می کند و تکروی اش باعث حدف اصلاحات شد، اگر چه نسل اول خود باعث این پرورش در آستین اصلاحات شد اما نسل جوان دیگر این اشتباه استراتژیک را نخواهند کرد.
نسل جوان الان به قدرت تشخیص کافی رسیده و می داند که سید رضا عسکری ها ایستادند و تهرانیزه نشدند و راحت طلبی نگزیدند.اصلاحات اکنون باید پوست اندازی کند و بحث تکروی را به خرد جمعی پیوند دهد.بنده یادم نمی رود که در جلسه ی مجمع با جناب موسوی، اقای رضاتوفیق ملتمسانه از ایشان خواست که بخاطر احزاب و نوپا بودن مجمع ، از گزینه اصلاحات حمایت کند اما ایشان نه تنها توجهی نکرد بلکه مجمع را مقصر کرد و نشان داد که ذره ای از خرد جمعی حمایت نکرده و نمی کند.اقای موسوی نشان داد که عین تکروی است.
تمنای جوانان اصلاح طلب این است که شما دلسوزان اصلاحات برای توسعه ی فرهنگی این تفکر از بحث تئوریک خارج شوید و آنچه را تاکنون بر زمین مانده است را با کمک جوانان جمع کنید

سید رضا عسکری :

اشتباه که زیاد است جناب درخشی، آقای موسوی هم معصوم نیست ما هم معصوم نیستم، مهم این است که از تجربیات بدست آمده استفاده کنیم، بحث استحاله هم اول از طرف مجمع مطرح شد، حالا هم خوشحالیم که جنابعالی به خود ما برش میگردانید، البته در انتخابات اخیر تلاش ما این بود که یک اصلاح طلب از بویراحمد به مجلس راه پیدا کند، ولی درخیلی از حوزه‌های کشور اصلاح طلبان موفق نشدند در بویراحمد هم نشدیم.

روح اله درخشی:
کسی از یک فرد سیاسی انتظار معصومیت ندارد، آن هم در این ساختار معیوب، و به ویژه در این استان محروم را انتظار ندارد، اما احترام به حداقل های ادعاهای اصلاح طلبی که گناه نیست. آیا اقای موسوی معصومیت از دست رفته ی سیاسی جوانان اصلاح طلب را می تواند به آنان برگرداند؟ لازمه ی اصلاح طلب بودن، سیاست ورزی است.لازمه ی سیاست ورزی ، هنرمند بودن است.کسی که هنرمند نیست گذشت نمی کند و تکروی را به طور ذاتی در رفتار خود نشان می دهد. خطری که تکروی، متوجه اصلاحات استان کرد و می کند، شورای نگهبان و اقتدار گراها هم نمیکنند.

سید رضا عسکری:

وقت دارد تمام میشود، بنده به عنوان یک اصلاح طلب، معتقدم تا احزاب و نهاد های مدنی و تشکلهای سیاسی و صنفی نهادینه نشود وخرد جمعی را نپذیریم تکروی و فرد محوری و خودمحوری باعث هدر رفتن فرصت‌ها خواهد شد، اصلاحات به نتیجه مطلوب نخواهد رسید وتوسعه همه جانبه اتفاق نخواهد افتاد، دموکراسی بدست نخواهد آمد و افراد خود محور که جز خود هیچکس را مستحق حمایت نمیدانند، سپاس.

روح الله درخشی:

حرف نسل جوان این است: ساده انگاشتن مردم و جوانان در تحلیل اصلاحات، پسندیده نیست.شرط پیروزی اصلاحات و جلوگیری از استحاله اصلاحات، دخیل کردن جوانان است.دو راه وجود دارد: یکی به راه آمدن مدعیان اصلاح طلبی در مسیر اصلی تفکر اصلاحات و دوم حمایت بی چون و چرای نسل اول از جوانان و دخیل کردن آنان در امر تصمیم سازی و تصمیم گیری.

سیدرضا عسکری:

دراین وقت اضافه، دو نکته را عرض میکنم برای جمع بندی حرفها زیاد است، اول اینکه اصلاح طلبان در سه انتخابات مجلس گذشته تحت فشار حاکمیت بودند و امکان حضور در دو انتخابات را نداشتند در انتخابات اخیر هم بعد از رد صلاحیت های گسترده حداقل فرصت از آنها گرفته شد ضمن اینکه در بعضی حوزه ها ازجمله بویراحمد هم خود دوستانی که خود را اصلاح طلب می نامند، از کاندیدای لیست امید حمایت نکردند، پس نباید انتظار پیروزی میرفت، گرچه اگر آقای موسوی مخالفت نمیکرد پیروزی با اصلاح طلبان بود. دوم؛اصلاح طلبان باید صبور و به هوش باشند و در میدان رقیب بازی نکنند اولویت ها را تیز هوشانه انتخاب و رعایت کنند از همدیگر حمایت کنند، اولویت ما انسجام و همدلی و حفظ دستاوردهایی است که با هزینه های سنگینی بدست آمده والبته برنامه ریزی برای گامهای بعدی، سپاسگزارم از حوصله‌ای که به خرج دادید.

روح اله درخشی:

ملزومات اصلاح طلبی فقط سفید و سیاه نیست.خاکستری هم از ملزومات اصلاح طلبی است.اگر نسل اول،خاکستری را به نام اعتدال می دیدند در دو انتخابات هفتم و هشتم حتما نیروی معتدل اصلاح طلب داشتیم و فریب زارعی کم سواد و ناکارآمد را نمی خوردند. انتخابات اخیر هم کار به جایی رسید که جناب استاندار با ناسپاسی و بی اعتنایی به اصلاح طلبان بویراحمد و کهگیلویه بزرگ و مدیران به اصطلاح اصلاح طلب هم، با تهدید و تطمیع نیروهای خود و مردم به کمک زارعی شتافتند.
اما در این میان، شکی نیست که تنها و تنها عامل باخت اصلاحات در بویراحمد و دنا اقای موسوی بود. اقای موسوی در تمام مصاحبه ها و گفتارهای پراکنده ی خود در مورد مجمع و گزینه ی اصلاحات ، خلاف واقعیت گفت و خوب شد مردم چهره ی پنهان ایشان را شناختند، اگر چه ایشان مردم را سا
ده انگاشته اند.
اصلاحات به اصلاح طلبان واقعی نباخت.اصلاحات به تک روی ها باخت. به خودخواهی ها.به عافیت طلبی برخی ها.به جزیره سازی ها.به حرمت شکنی های پنهانی. به شکافت شخصیت افراد برای به حاشیه راندنشان.به رفتارهای انقلابی و متضاد با مشی اصلاحات تدریجی.کار به جایی رسیده که اقای خاتمی هم دست بکار شده و بازتعریف اصلاحات را خواستار شده اند.ما به سید رضا عسکری و رضا توفیقی و مهندس پناه و سایر دوستانی که فارغ از همه چیز به خرد جمعی احترام گذاشتند و عافیت طلب نبوند همیشه احترام می گذاریم و خواستار بازنگری در شیوه ی سیاسی و طرز برخورد با تفکر اصلاحات هستیم. اما برخی ها نشان دادند که منفعت طلبی و خودخواهی و تکروی خود را با مردم عوض نمی کنند و فقط به فکر خود هستند نه مردم و در واقع موج سواران خوبی هستند نه سیاست ورزانی قابل.
با تشکر ار مدیریت گروه و همه ی عزیزانی که بنده را تحمل کردند.زنده باد اصلاحات، زنده باد جوانان اصلاح طلب./فصلی نو

نظر شما!!